Nietypowe kierunki studiów w Lublinie

Sinologia, robotyzacja procesów wytwórczych, a może zielarstwo? Czy wiesz, że w Lublinie poza popularnymi kierunkami możesz wybierać też nieco bardziej nietypowe studia? 😉

 

W naszym mieście możesz rozwijać swoją pasję lub zarazić się zupełnie nowym bakcylem!
Zobacz naszą subiektywną listę oryginalnych ofert studiów na uczelniach publicznych i niepublicznych w Lublinie!

1. Sinologia
Widzisz siebie w roli handlowca robiącego biznesy z Państwem Środka?
Język chiński szeleści dla Ciebie jeszcze piękniej niż ojczysty?
A może chcesz zgłębić tajemnice myśli Konfucjusza? (Odważnie 🤔!)
Sinologia, czyli filologia chińska – oto kierunek stworzony dla Ciebie!

Jeśli wybierzesz te studia, to nie tylko opanujesz najpopularniejszy język świata. Nabędziesz też superważne w kontaktach z Chinami kompetencje międzykulturowe. Brzmi to poważnie, ale chyba lepiej wiedzieć dlaczego zegarek jest złym pomysłem na prezent dla partnera biznesowego w Pekinie*? Jeśli jesteś ciekawy/a dlaczego, to na dole tego artykułu czeka na Ciebie odpowiedź na to pytanie.
Co ciekawe, żeby studiować sinologię w Lublinie nie musisz mieć na koncie żadnych wcześniejszych doświadczeń z językiem chińskim. Naukę zaczynasz od zera! Fajnie, co nie?

Sinologię w Lublinie możesz studiować na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Więcej o kierunku przeczytasz na stronie uczelni:
https://www.kul.pl/dla-kandydatow-na-sinologie,art_41422.html


2. Robotyzacja procesów wytwórczych
W świecie, w którym wszystkich nas zastąpią roboty… ktoś wciąż musi konstruować roboty. 🤖 No dobra, może roboty same będą konstruowały inne roboty, ale chyba wciąż ktoś musi czuwać nad tymi robotami konstruktorami? 🤯 (Zostawmy tę robocią rozkminę, może to temat na inny artykuł).
Wybierając ten kierunek, zrozumiesz jak efektywnie wykorzystywać komputery i roboty – te zupełnie małe i te przemysłowe giganty. Nauczysz się też jak je programować. Ha! Zbudujesz też nawet własnego robota! Wyobraź sobie jak na imprezie po pytaniu „a Ty co robisz?”, zupełnie od niechcenia rzucasz: „konstruuję roboty”.
Jeśli to nowopoznane osoby nie padną z wrażenia, to Twoja Mama na pewno pęknie z dumy, a Twoje Babcia zapyta: „No to co wnusiu/a, kiedy odbierasz tego Nobla?”.

Robotyzację procesów wytwórczych możesz studiować na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Więcej o tym kierunku przeczytasz tu:
https://www.pollub.pl/pl/news/get/id/7653


3. Behawiorystyka zwierząt
„Jestem podejrzliwy wobec osób, które nie lubią psów. Jednak ufam psu, jeśli nie lubi jakiegoś człowieka” (Bill Murray).
Podpisujesz się pod tym cytatem i chcesz zrozumieć, dlaczego TEN pies nie lubi akurat TEGO człowieka? A może po prostu należysz do osób, które lubią pracę ze zwierzętami, a współpraca z ludźmi przychodzi im z trudem? 🙈 🙉 🙊
Okazuje się, że wcale nie musisz z nimi pracować! Wystarczy, że wybierzesz studia, po których możesz wykonywać zawód behawiorysty zwierzęcego!

„Behawiorystyka zwierząt jest nowym i jedynym takim kierunek w Polsce! Obejmuje kształcenie w zakresie etologii i dobrostanu zwierząt różnych gatunków, behawioru oraz optymalizacji warunków utrzymania i użytkowania zwierząt z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i planowanych zmian legislacyjnych.” **

Mówiąc prostszymi słowami: jeśli chcesz pomagać niegrzecznym piesełom, które warczą na swoich właścicieli – zdawaj na behawiorystykę.
O tym ciekawym kierunku przeczytasz więcej na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:
https://www.up.lublin.pl/behawiorystyka/


4. Zielarstwo i fitoprodukty
Żeby zdobyć jej/jego serce musisz znaleźć i zmieszać ze sobą: przytulinę, jemiołę, przywrotnik, koniczynę czerwoną, mniszek,
i pięciornik gęsi…

Brzmi kusząco? Oto propozycja studiów dla tych, którzy chcą zostać wykwalifikowaną wiedźmą lub wiedźminem(?).

A tak na poważnie to: „Studia na kierunku zielarstwo i terapie roślinne mają na celu merytoryczne i praktyczne przygotowanie absolwentów do produkcji zielarskiej: uprawy, zbioru, suszenia oraz przechowywania, standaryzacji i oceny jakości surowców zielarskich, a także dotyczą projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem zielarskim (produkcyjnym i terapeutycznym).”***

Brzmi interesująco, co nie? Jeszcze ciekawiej możesz się przedstawiać po tych studiach (wszystkim, byle tylko nie policji):
„Dzień dobry, jestem inżynierem zielarstwa 😎 🍀!”

Więcej o studiach na kierunku Zielarstwo i fitoprodukty przeczytasz tu:
https://www.up.lublin.pl/zielarstwo/


5. Jazz i muzyka estradowa
Myślisz sobie: „Kto dziś jeszcze słucha jazzu?”. A znasz taki polski duet „Skalpel”? Bo tak się akurat składa, że ich słucha cały świat, a wydawcą ich płyt jest Ninja Tune! Shame on you!
Jeśli jeszcze nie czujesz jazzu do jazzu, to nic straconego. Może zachęci Cię to, że podczas studiów zdobędziesz szeroką wiedzę o muzyce rozrywkowej i nauczysz się gry na instrumentach.

Więcej o tym kierunku przeczytasz na stronie Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie:
https://www.umcs.pl/pl/instytut-muzyki,2574.htm#page-2


6. Elektroradiologia
Obstawiamy, że sukces tegorocznego serialowego hitu (tak, tego opowiadającego o jednej z największych współczesnych katastrof,
a nie rozczarowującej Gry o sam wiesz co) przyczyni się do wzrostu zainteresowania tym oryginalnym kierunkiem. Dlaczego?
Bo na Elektroradiologii poznajesz między innymi zagadnienia medycyny nuklearnej oraz diagnostyki radiologicznej! Wow! ☢
Oczywiście na Elektroradiologii uczysz się też wszystkiego co związane z tajemniczymi skrótami EKG, EEG, EMG. Te studia wprowadzają Cię również do świata zagadnień audiologii, fizjologii klinicznej i informatyki medycznej. Brzmi fajnie!

Więcej o studiach na kierunku Elektroradiologia dowiesz się tu:
https://www.umlub.pl/oferta-edukacyjna/studia/kierunki-studiow/


7. Mechanika i budowa maszyn
Wyobraź sobie, że kończysz te studia i jesteś w stanie zaprojektować i zbudować każdą, nawet najbardziej szaloną maszynę. Czy będzie to:
a) hydrauliczna drapaczka do pleców;
b) automatyczny obstukiwacz ścian (do wkurzania „somsiadów”);
c) a może rozwieszarka do prania?

Czas najwyższy by zatrzymać tę karuzelę śmiechu (tak, karuzelę pewnie też będziesz w stanie zbudować po ukończeniu tych studiów)!
Jak wynika z opisu na stronie uczelni, „mechanika i budowa maszyn to kierunek, dla ludzi uzdolnionych technicznie, którzy gotowi są spędzić lat swojego życia na poznawaniu projektowania, mechaniki, budowy i eksploatacji różnego typu maszyn”.
PS: wiemy, że cały czas myślisz o obstukiwaczu ścian, Ty nosaczu! 🐵❤️🐒

Aby dowiedzieć się więcej o tym kierunku, kliknij tu:
http://rekrutacja.wsei.lublin.pl/studia-i-stopnia/mechanika-i-budowa-maszyn/


8. Turystyka medyczna
Turystyka medyczna to jedna z trzech ścieżek, które wybierasz w ramach kierunku „Turystyka i rekreacja z lingwistyką stosowaną”
w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie. Czym możesz zajmować się po ukończeniu tej specjalizacji? Głównie nieźle zarabiać… na organizowaniu wyjazdów, np. ze Szwecji do Polski. Myślisz sobie „jak to”? Już tłumaczymy. Koszty, weźmy na ten przykład leczenia stomatologicznego, są w naszym kraju średnio o 80% niższe niż w ojczyźnie szwedzkich klopsików. Szok? Ceny zabiegów stomatologicznych
i medycyny estetycznej są w naszej części Europy po prostu znacznie niższe niż na Zachodzie. Dlatego rynek usług turystyki medycznej notuje rok do roku dwucyfrowe wzrosty. Trwa wręcz nowa gorączka złota… wyjazdów na wschód za liftingami i pięknymi uśmiechami!
Uwaga, żeby było ciekawiej to w ramach wspomnianej wyżej specjalizacji do wyboru masz język hiszpański… lub mandaryński.
Jeszcze ciekawiej będzie, kiedy dowiesz się, że te studia (dla obywateli Polski) finansują fundusze Unii Europejskiej. To nie żart!
Te studia to czysty sztos! ❤️🇪🇺❤️
Przekonaj się sam/a tu:
https://wssp.edu.pl/bezplatne-studia-finansowane-ue/

PS: Nasze miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem turystyki medycznej. Rok temu gościliśmy w Lublinie pierwszy w Polsce kongres Health and Medical Tourism (w październiku odbędzie się jego druga edycja). Działający w Lublinie „Klaster Lubelska Medycyna” założył stowarzyszenie Medical Tourism. Jego członkowie zadbają o to, by w mieście nie zabrakło miejsc do których po ukończeniu „turystyki medycznej” zaprosisz swoich klientów z zachodu. 😉


9. Praca socjalna
Tu nie ma miejsca na heheszki, więc do tematu podchodzimy na poważnie. Nazwa kierunku studiów może brzmi nietypowo, ale kiedy zagłębisz się w temat to zrozumiesz, że te studia to naprawdę przyszłość! Na stronie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji
w Lublinie możecie przeczytać o tym kierunku więcej:

„Kierunek nauczania Praca socjalna przygotowuje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, który obecnie jest i w najbliższej przyszłości będzie jedną z najbardziej poszukiwanych profesji na rynku pracy, zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich. Zapotrzebowanie na pracę profesjonalnego pracownika socjalnego jest związane z transformacjami cywilizacyjno-gospodarczymi
i demograficznymi takimi jak gwałtowne starzenie się społeczeństw europejskich i liczebny wzrost osób starszych, potrzebujących profesjonalnego wsparcia i opieki; patologie społeczne; uzależnienia; bezrobocie; ubóstwo; marginalizacja społeczna; niewydolność opiekuńcza rodzin; bezradność w kwestiach wychowawczych i wiele innych.”****

Zobacz: https://wspa.pl/studia-licencjackie/praca-socjalna


10. Taniec
Jeśli kochasz dobre balety 💃 🕺, to wygląda na to, że właśnie znaleźliśmy dla Ciebie studia idealne! 🤣🤣🤣🤣
Tak, taki kierunek na serio istnieje. Czy to nie cudowne?
Co prawda studia na nim nie na polegają na imprezowaniu (wiemy, że taka była Twoje pierwsza myśl, ale „te” balety organizujesz sobie
we własnym zakresie – najlepiej po zajęciach 😉), ale opis i tak brzmi całkiem ekstra:
„Jeżeli lubisz tańczyć, pasjonujesz się tańcem, jako formą ruchu i chcesz powiązać z nim swoje życie zawodowe, realizując się w zawodach artystycznych lub artystyczno-pedagogicznych, a ponadto interesujesz się muzyką, to kierunek studiów – Taniec, jest adresowany dla Ciebie.”*****

Więcej o kierunku „Taniec” przeczytasz na stronie Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Lublinie:
https://www.wsns.lublin.pl/oferta/studia-licencjackie/taniec

 

Studiujesz na jednym z tych kierunków? A może dopiero wybierasz się na te studia? Podziel się swoimi przemyśleniami na naszym
FB fanpage!
_________________

* Sprezentowanie komuś zegarka jest w Chinach wielkim nietaktem. Wiąże się to niejako ze zwiastunem śmierci – odliczaniem czyichś dni czy godzin. W żadnym wypadku nie wręczaj chińskiemu przyjacielowi zegarka w jego urodziny. Spotkaliśmy się też z opinią, że w niektórych częściach Chin taki prezent znaczy tyle co „mam już dość Twojego spóźnialstwa!”. Tak czy tak, może się to dla Ciebie bardzo źle skończyć!

** Źródło: https://www.up.lublin.pl/behawiorystyka/
*** Źródło: https://student.lublin.eu
**** Źródło: www.wspa.pl
***** Źródło: https://www.wsns.lublin.pl/