Dlaczego Lublin?


Decyzje związane z wyborem miejsca i kierunku studiów należą do najważniejszych, a czasem najtrudniejszych w życiu człowieka. W Lublinie wierzymy, że Wy – rodzice młodych i ambitnych ludzi – jesteście dla nich nie tylko opiekunami, ale także partnerami, którzy pomogą im w podjęciu świadomego wyboru!

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem Lublina jako miasta, w którym Wasze pociechy powinny odbyć swoje studia.

1. Bogata oferta edukacyjna
Czy wiecie, że co piąty mieszkaniec Lublina to student? Nasze miasto ma wybitnie akademicki charakter! Dlaczego? W Lublinie znajduje się aż 9 wyższych uczelni – publicznych i niepublicznych – które oferują bogaty wybór kierunków kształcenia.
W Lublinie znajdziecie następujące szkoły wyższe:
– Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
– Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
– Politechnika Lubelska
– Uniwersytet Medyczny w Lublinie
– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
– Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji
– Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie
– Wyższe Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji
– Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

Wasze dzieci mogą wybrać się w pomaturalną drogę na którejś z powyższych uczelni, wybierając spośród niemal 200 kierunków! Publiczne uniwersytety oferują także studia doktoranckie. Zapraszamy Was do zakładki „Uczelnie” na naszej stronie, gdzie znajdują się bezpośrednie przekierowania do portali lubelskich szkół wyższych, z których dowiecie się wszystkiego o zasadach rekrutacji do każdej z tych placówek.

2. Przyjazna kadra naukowa
Drodzy rodzice! Od czasów, kiedy to Wy studiowaliście… trochę się pozmieniało. Dziś, kadra na lubelskich uczelniach jest prawdziwym partnerem dla studentów. Jak powiedział nam w rozmowie jeden z nich: „Nie traktują mnie z góry, czuję, że mam wpływ na moją uczelnię”. Wierzymy w to, że Wasze pociechy pod okiem życzliwych profesorów będą nie tylko „zakuwać”, ale także z prawdziwą przyjemnością rozwijać swoje pasje! Atutem lubelskich uczelni są szerokie możliwości uruchamiania własnych projektów studenckich w ramach kół naukowych. Uczelnie organizują także dla swoich studentów wyjazdy, stypendia, prelekcje i konferencje.
Podsumowując: możecie być spokojni o to, komu powierzacie opiekę nad Waszymi dzieciakami.

3. Miasto nastawione na studentów
Uczący się w Lublinie studenci są niezwykle ważni dla miasta. Mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, starać się
o stypendium prezydenta lub otrzymać merytoryczne wsparcie przy zakładaniu własnego biznesu. Lubelscy studenci mają także realny wpływ na kształtowanie polityki miasta. Ratusz prowadzi z nimi konsultacje w sprawie tworzenia nowej strategii rozwoju – Strategia Lublin 2030. O tym, że miasto poważnie traktuje studentów, świadczy też fakt, że na rozpoczęcie Lubelskich Dni Kultury Studenckiej, podczas corocznego Korowodu Studenckiego, który odbywa się w maju, prezydent przekazuje studentom symboliczne klucze do miasta i „oddaje im stery” na kilka tygodni. Ta tradycja jest już w Polsce praktycznie niespotykana.

Należy też wspomnieć, że koszty studenckiego życia w Lublinie są relatywnie niskie. Studencki bilet miesięczny obowiązujący na wszystkich liniach to koszt 46 złotych, a ceny za miejsce w akademiku wahają się między 300 a 500 złotych. Sycący obiad w barze mlecznym można zjeść już nawet za 10 złotych.

W trakcie studiów w Lublinie, Wasze dzieci nie będą miały problemu ze znalezieniem miejsc do odbycia praktyk studenckich. Czekają na nich praktyki w jednostkach administracji miejskiej, rządowej oraz setki ofert z sektora prywatnego. Działają tu również organizacje pozarządowe takie jak Omnes Gentes, Sempre a Frente czy Teatrikon, które organizują szkolenia wprowadzające studentów na rynek pracy.

4. Międzynarodowe środowisko
Podczas studiów w Lublinie Wasze dzieci będą miały okazję do… podszlifowania angielskiego w praktyce! Dlaczego? W Lublinie kształcą się studenci z niemal 100 krajów! Dzięki temu lubelska społeczność studencka to fajne, międzynarodowe środowisko, pełne różnych kultur
i tradycji! Dlaczego zagraniczni studenci wybierają Lublin? Bo nasze uczelnie mają wysoki poziom nauczania, a studia i życie nie są tak drogie, jak na Zachodzie.

5. Możliwości podjęcia pracy w czasie studiów i znalezienia zatrudnienia po ich zakończeniu
W Lublinie już w czasie studiów Wasze dzieci mogą pracować z pasji, a nie z przymusu. W mieście powstaje i rozwija się bardzo dużo startupów oraz nowoczesnych, małych firm technologicznych. Miasto sprzyja innowatorom i młodym przedsiębiorcom, organizując liczne szkolenia, konkursy i wsparcie w pozyskiwaniu funduszy UE. Młodzi przedsiębiorcy znajdą tu przestrzeń do wspólnej pracy, czyli modne ostatnio biura coworkingowe. Co istotne, bezrobocie w Lublinie właściwie nie istnieje. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 5,6 (dane z marca 2019) – co w praktyce oznacza pełną równowagę na rynku pracy.

6. Na koniec najważniejsze…
Jeśli jesteście nadopiekuńczymi rodzicami (choć nigdy w życiu się do tego nie przyznacie), to wysłanie Waszych dzieci na studia w Lublinie jest świetnym pomysłem. Gdy zatęsknicie za sobą, zawsze możecie po prostu wsiąść w samochód lub busa i zjeść razem obiad!
Działa tu sprawnie zorganizowany transport miejski, a co więcej – Lublin jest też dobrze skomunikowany z regionem i sąsiadującymi województwami.

Jeśli macie pytania – napiszcie do nas na Facebooku. Chętnie porozmawiamy o Waszych wątpliwościach i odpowiemy na pytania związane ze studiami Waszych dzieci w Lublinie!